Diyanet İşleri Başkanı Erbaş İran’da: “İki ülkenin, ümmetin istifadesine sunabileceği çok hizmet var”

Resmi temaslarda bulunmak üzere İran’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Dünya İslam Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu yöneticileriyle buluştuğu toplantıda “İki ülkenin, ümmetin istifadesine sunabileceği çok hizmet var” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Ürdün ve Katar’dan sonra İran’a geçti. Başkan Erbaş, İran’da ilk olarak Dünya İslam Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreteri Ayetullah Muhsin Araki ve kurumun yöneticileriyle bir araya geldi.

Ürdün, Katar ve İran’ı da kapsayan bölgesel ziyaretler gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Erbaş yaptığı konuşmada, “İnşallah bu toplantımız, Diyanet İşleri Başkanlığı ile İran Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu arasında olan müzakereleri bir adım öne götürecektir” dedi.

İki ülkenin, ümmetin istifadesine sunabileceği birçok hizmet bulunduğunu belirten Başkan Erbaş, “Bize düşen sabırla ve güçlü iradeyle İslam ümmetinin hayrı için çalışmaktır. İslam dünyası, günümüzde savaşlar, terör örgütleri, göçler, İslamofobia, hizipçilik, fakirlik, cehalet gibi büyük problemlerle karşı karşıyadır. Bölgenin dost ve kardeş iki güçlü ülkesinin âlimleri olarak, problemlerin çözümüne yönelik katkı sağlayarak sorumluluklar yüklenmeliyiz” diye konuştu.

“Siyonist ve emperyalist güçler, ilişkilerimizin gelişmesinden memnuniyet duymuyor”

Siyonist ve emperyalist güçlerin, kendi emellerine ulaşabilmek için kardeş iki ülke arasındaki münasebetlerin gelişmesinden memnuniyet duymadığını kaydeden Başkan Erbaş, bu güçlerin medyada ve sosyal medya mecralarında yaptıkları yayınlarla iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyecek algı oluşturduklarını belirtti. Başkan Erbaş, “Bölgenin bu iki büyük dost ve kardeş ülkelerinin âlim ve akil insanları bu oyunun bozulması için elinden gelen azami gayreti gösterecektir inşallah” ifadesini kullandı.

Eraki: “İki ülkenin işbirliğinin İslam âleminde büyük etkileri olur”

Dünya İslam Mezhepleri Yakınlaştırma Kurumu Genel Sekreteri Ayetullah Muhsin Eraki ise Türkiye ile İran’ın bölgede ve dünyada etkili iki ülke olduğunu belirterek, “Bu iki ülke, işbirliği yaparsa İslam âleminde büyük etkileri olacağını düşünüyorum” dedi.

İki ülke âlimleri arasında yapılan ilmi çalışmaların önemine değinen Eraki, “Türkiyedeki değerli hocalarımızla birçok toplantımız oldu. Heyetler arası birçok toplantı yapıldı, anlaşmalar üzerinde mutabakatlar yapabildik” şeklinde konuştu.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş ise, iki ülke âlimlerinin birlikte yapmış oldukları çalışmaların büyük önem arz ettiğini belirterek, “Ümmeti parçalayan noktaları öteleyerek bizi birleştirecek değerleri ön plana çıkarmamız gerekiyor” dedi.

Tahran’da düzenlenen toplantıya Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Dr. Selim Argun, Prof. Dr. Ramazan Muslu, Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ve Başkanlığın üst düzey yöneticileri katıldı.