Sri Lanka’da Müslümanlara Saldırılar

Myanmar’da Arakanlı müslümanların yaşadığı katliam ve trajedi devam ederken, bu kez de Sri Lanka’da nüfusun genelini oluşturan sinhalarla, müslümanlar arasında gerginlik yaşanıyor. Müslümanların evleri, işyerleri ve camiler ateşe veriliyor. Birleşmiş Milletler ve Türkiye, Sri Lanka yönetimini uyardı.

Nüfusunun yüzde 70’ine yakınını budist sinhaların oluşturduğu Sri Lanka’da müslümanlara yönelik şiddet olayları artıyor. Bir Sinha’nın müslümanlarca öldürüldüğü iddiasının ardından Kandy bölgesinde bazı çeteler müslümanlara ait dükkan ve evleri ateşe verdi. 

Olayların büyümemesi için bölgede ohal ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi.Olağanüstü hale rağmen budistler, iki camiyi ve yine müslümanlara ait çok sayıda dükkanı ateşe verdi yüzde 9’u müslüman olan ülkedeki kaygı verici gerginlikle ilgili olarak Türkiye tepkisini ifade etti; 

“Endişe verici olaylarla ilgili olarak sri lanka yönetiminin, ülkedeki farklı dini ile etnik toplulukların barış içerisinde ve bir arada yaşamaya devam etmelerini sağlayacak önlemleri alacağına inanıyoruz.” 

Birleşmiş milletler de, ülkeode müslümanları hedef alan şiddet olaylarının endişe verici olduğunu açıkladı; “Sri Lanka’da devam eden toplumsal şiddet olayları endişe verici. Hükümetin gerginliğin azaltılması ve uzlaşı sağlanması konusundaki girişimini memnuniyetle karşılıyor, Sri Lanka halkına farklılıklarını diyalog yoluyla çözmeleri çağrısında bulunuyoruz.” 

BM: cinayet, tecavüz, işkence ve açlık sürüyor, arakanlılar güvenli olarak dönemez

BM Genel Sekreteri’nin siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Jeffrrey Feltman’ın cuma günü Sri Lanka’ya üç günlük ziyaret gerçekleştirecek. Myanmar’da ise Bangladeş’e sığınan 700 bin civarında arakanlı müslümanın topraklarına dönme durumu belirsizliğini korurken, BM bölgede zulmün sürdüğünü açıkladı.